Ograniczenia w trybie podtrzymania sieci
Falownik jest falownikiem hybrydowym zaprojektowanym do optymalnego wykorzystania w pracy równoległej względem sieci.
W razie zaniku zasilania sieciowego falownik może skonfigurować własną, trójfazową sieć zasilania rezerwowego za pomocą zasilania awaryjnego, zwanego również trybem podtrzymania sieci.
Falownik nie jest zaprojektowany do pracy ciągłej jako falownik sieci wyspowej. Maksymalna liczba godzin pracy w trybie podtrzymania sieci wynosi 5000 godzin. Później wygasa gwarancja na urządzenie, ponieważ obciążenie w trybie podtrzymania sieci jest większe od obciążenia w trybie zasilania sieciowego.
Odbiorniki w trybie podtrzymania sieci
Należy pamiętać, że nie wszystkie odbiorniki w sieci domowej mogą być zasilanie energią, ponieważ moc akumulatora i modułów fotowoltaicznych nie jest w każdej chwili wystarczająca. Dlatego zaleca się, żeby w trybie podtrzymania sieci zasilać energią tylko określone odbiorniki.
Kompatybilne przełączniki podtrzymania sieci oferują możliwość rozdzielenia zasilania w ramach domu. Wszystkie odbiorniki, które nie są niezbędne w przypadku zaniku napięcia sieciowego, podłącza się do obwodu zasilania sieciowego. Natomiast odbiorniki, które mają być zasilane w trybie podtrzymania sieci, podłącza się do obwodu podtrzymania sieci.
Jeżeli w trybie podtrzymania sieci lub podczas konfigurowania sieci zasilania rezerwowego dojdzie do przeciążenia wskutek zbyt wielu odbiorników w sieci domowej, falownik próbuje trzy razy skonfigurować sieć zasilania rezerwowego zanim się wyłączy. Taką sytuację sygnalizuje komunikat na wyświetlaczu falownika. W tym przypadku należy zredukować liczbę odbiorników i skwitować komunikat na wyświetlaczu falownika. Następnie falownik jeszcze raz próbuje skonfigurować sieć zasilania rezerwowego.
1 | PLENTICORE G3 |
2 | Przełącznik KOSTAL BackUp (przełącznik ręczny) |
3 | Tryb zasilania sieciowego |
4 | Tryb podtrzymania sieci |
5 | Odbiorniki w trybie zasilania sieciowego |
6 | Odbiorniki w trybie podtrzymania sieci |
Należy przestrzegać następujących zasad
- Moc w trybie podtrzymania sieci zależy od zainstalowanej mocy fotowoltaicznej i dostępnej mocy akumulatora.
- W trybie podtrzymania sieci nie można używać wszystkich odbiorników.
- Dla zapewnienia bezpiecznego zasilania nie podłączać odbiorników, których działanie zależy od stabilnego zasilania energią.
- Nie podłączać odbiorników, których zsumowany pobór mocy przekracza maksymalną moc w trybie podtrzymania sieci.
- Nie podłączać odbiorników, które mogą wymagać bardzo dużego prądu rozruchowego. W trybie podtrzymania sieci niektóre urządzenia elektryczne mogą nie działać prawidłowo wskutek zbyt dużego prądu rozruchowego. W trybie podtrzymania sieci należy włączać tylko bezwzględnie niezbędne odbiorniki.
- Falownik przełącza się na tryb podtrzymania sieci tylko wówczas, gdy zostaną spełnione warunki. To oznacza, że pobór mocy przez odbiorniki nie może przekraczać granic mocy dostępnej w trybie podtrzymania sieci. W takiej sytuacji należ zmniejszyć pobór mocy (wyłączyć odbiorniki), aby falownik mógł przełączyć się na tryb podtrzymania sieci.
- W trybie podtrzymania sieci sterowanie zużyciem własnym za pomocą wyjść przełączających nie działa. Wyjść przełączających można używać tylko do sygnalizowania zdarzeń.
- Nie wyłączać falownika w trybie podtrzymania sieci, gdy zabraknie mocy z instalacji fotowoltaicznej. Jeśli falownik zostanie wyłączony, nie może nawiązać nowego połączenia z akumulatorem. Tryb podtrzymania sieci może zostać wznowiony dopiero, gdy ponownie będzie dostępna wystarczająca moc z instalacji fotowoltaicznej.
- Jeśli moc PV nie jest już dostępna, a akumulator został rozładowany do ustawionego min. SoC, tryb podtrzymania sieci zostaje zakończony.
- Jeśli w przypadku awarii SoC akumulatora spadnie poniżej minimalnego limitu (zależnego od producenta, zazwyczaj 3%), nie można przeprowadzić ładowania awaryjnego akumulatora, a system magazynowania energii zostaje samoczynnie wyłączony, aby zapobiec głębokiemu rozładowaniu.
Włączyć ponownie bezpiecznik akumulatora dopiero wtedy, gdy dostępna jest wystarczająca ilość energii PV. Następnie falownik ładuje akumulator do ustawionej wartości Początkowy SoC dla trybu podtrzymania sieci i kontynuuje tryb podtrzymania sieci. - Funkcję podtrzymania sieci należy aktywować w serwerze Webserver falownika.
- Ograniczenie mocy czynnej w odniesieniu do mocy wyjściowej i poboru mocy nie działa w trybie podtrzymania sieci.